KOMPASS KÄTTE JA VEINIMAAILMA ORIENTEERUMA!

KOMPASS KÄTTE JA VEINIMAAILMA ORIENTEERUMA!
Autor
Mirje Uibo
Uuendatud
24.4.2024

Veinimaailma avastama asumine on nagu hajameelsusega võitleva vanaema sahvriukse paotamine. Väärt aardeid on rohkelt, aga kuidas need hektilises kaoses üles leida? Kuidas leida kõiki purke avamata just see, mida otsid, kui vanaema lühenditejadadest ja käekirjast on keeruline aru saada?

Ka veinimaailmas oma keel ja käekiri, mis tõsi, ka veinipiirkonniti üksjagu muutub.  Algajam veininautleja leiab endale sageli oma lemmiksordid ja jääb nende juurde pidama, sest see on üks lihtsaim viis "mitte puusse panna". Küll aga paljud veinid, (eriti Vanas-Maailmas ehk Euroopa aladedel) ei lähtu etiketil viinamarjasordist, vaid veiniviljelusalast ja terroir'st. Keeruline väljamaa sõna terroir on veinimaailma üks alustermineid ja lihtsustatult võiks öelda, et tegu on kliima, topograafiliste ja geoloogiliste tingimuste kogumikuga, kus antud vein kasvanud on. Sageli on määrava tähtsusega ka antud regiooni ajalooline veinivalmistamise taust ning kultuur ning tegelikult ongi see nüüd alles see osa, kus veinimaailm päriselt põnevaks kisub.

Siinkohal lihtsustab ehk mõistmast võrdlus veini ja inimese vahel. Jah, ühest küljest võib vaadelelda sarnasena viinapuu ja inimese elukaart, mis on ka vahva võrdlus, kuid terroir mõistmise mõttes on hea võrrelda veini ja inimese unikaalsust. See tähendab, et näiteks eestlastena kasvame küll n.ö. samal viljelusalal ehk elame samas riigis - meil on sarnane kultuuriline taust ja paljudel ka sama emakeel. Nagu veinigagi, võime järgmiseks minna küla, linna või asumi tasandile ja sealt edasi kasvatuspõllule, mis on ehk meie lähem kogukond, kellega kokku puutume. Nõlvana, kus kasvame võime võtta võrdluseks oma päritolupere, aga nagu teame, siis ka ühe pere lapsed võivad olla täiesti erinevad. Nii võib teha ka veinimeister isegi sama põllu korjest erinevaid teholoogiaid kasutades täiesti erinevad veinid.

Seepärast ongi veinimaailm niivõrd värvikirev, sest võta kasvõi me tillukese riigi 1,5 miljonit eestlast, ikka üksteise koopiad ei leia. Selle eest seisab juba loodus hea. Küll aga on mingid ühisjooned ikka ja näiteks reisil olles tunneme "omad" juba kaugelt ära. Mõnega klapime paremini ja tunneme koheselt sümpaatiat, teisega pigem hoiame distantsi. Just nagu veinimaailmaski.

Veini ABC veiniõhtu on põnev sissejuhatus veinimaailma, mis annab kätte esmase kompassi ja maailmakaardi veiniradadel rändamiseks. Mida Veini ABC-le pühendatud veiniõhtul teeme?

 • Vaatleme lühidalt veini ajalugu
 • Käime läbi viinamarjast veiniks saamise protsessi
 • Räägime lahti olulisemad viinamarjasordid ja maitseme neid
 • Käime läbi toidu ja veini sobitamise alused
 • Õpime, kuidas lugeda veinipudeli etiketti
 • Käime läbi hoiustamise ja serveerimise põhitõed
 • Saame teadlikumaks, kuidas veini degusteerida ja kirjeldada
 • Kordame ja kinnistame olulisima meelelahutusliku mõõduvõtu vormis


 • Veiniõhtu kestab orienteeruvat 2,5h, sisaldab 7 veini degusteerimist, veinispikrit mäluvärskenduseks ning mõnusat veiniradadel kulgevat õhtut hubases atmosfääris.

  Veiniõhtu tellimiseks leiad lisainfot: https://veinikoolitused.ee/veiniohtud

  Jaga postitust
  Food Pairing
  Wine Pairing
  Flavor Combinations
  Culinary Adventures
  Mirje Uibo
  Mirje Uibo
  Veinigiid, sommeljee & andragoog

  Avalikud Sündmused

  Avalikel veiniõhtutel ja -rännakutel uudistame koos teiste veinisõpradega mõnusas õhkkonnas nii tuntumaid veinipiirkondi ja viinamarjasorte kui vähem avastatud pärle. Tule kampa!

  Põnevad maitseelamused

  Igal veiniõhtul mekime ära esindusliku rivi veine - nii klassikalisemaid esindajaid kui rariteetseid või mõnel muul moel eristuvaid üllatajaid.

  Uued teamised

  Võimalus õppida meelelahutuslikul ja lõbusal viisil mõnusas seltskonnas veinimaailma erinevate külgede kohta