LÕUNA-ITAALIA: MAFFIA, TOMATID, LAAVA JA PUNANE... VEIN?

LÕUNA-ITAALIA: MAFFIA, TOMATID, LAAVA JA PUNANE... VEIN?
Autor
Mirje Uibo
Uuendatud
19.3.2024

Kui aastaid tagasi oli Lõuna-Itaalia veinidest levinud arusaam kui lihtsast masstoodangust, siis vahepeal on sealsed veinimeistrid ja -entusiastid eesrindlikult kvaliteedi kallal tööd teinud, et Lõuna-Itaalia veinid ka rahvusvaheliselt enam esile tõuseks.

Ja need pingutused kannavad vilja.

Juba hulga aastate eest kirjutas Kalev Keskküla, et Burgundia tootjaid hoiatakse, et nad peaksid Greco di Tufo ning Fiano di Avellino ees valvsad olema, kuna nood võivad valgete burgunderite troonipositsiooni ohustada*. Ja ka sellest ajast on olnud kvaliteet tõusuteel. Ehkki Apuulia (Puglia) pakub meile siiani rohkelt ka soodsamas hinnaklassis meeldivaid igapäevaveine, siis sealsed tipud säravad aina eredamalt ja kes otsida oskab, leiab sealt tõesti kihvte elamusi. Sardiinia ja Sitsiilia elavad saartele omaselt ikka veidi omas rütmis pakkudes veininautlejale üldjuhul pigem just oma saare nišis maitseelamusi. Lõuna-Itaalia veiniõhtu valik on sortide osas rikkalik ja veinide osas vägev!

Mida Lõuna-Itaalia veinide avastamisele pühendatud veiniõhtul teeme?

  • Lõuna-Itaalia veinide olulisus Itaalia ja maailma mõistes
  • Uurime lähemalt järgmiseid piirkondi: Campagna, Apuulia, Sitsiila, Sardiinia
  • Põgusamalt teeme tutvust Abruzzo, Molise, Baslilicata ja Cantabria piirkondadega
  • Tutvume sealsete olulisemate viinamarjasortidega ning kultuuriliste mõjutustega
  • Räägime millised toidud Lõuna-Itaalia veinide ja viinamarjasoridega hästi sobituvad
  • Kordame ja kinnistame olulisima meelelahutusliku mõõduvõtu vormis

Veiniõhtu kestab orienteeruvat 2,5h, sisaldab 7 veini degusteerimist, veinispikrit mäluvärskenduseks ning mõnusat veiniradadel kulgevat õhtut hubases atmosfääris.

Veiniõhtu tellimiseks leiad lisainfot: https://veinikoolitused.ee/veiniohtud* Kalev Keskküla "Suur veinijuht. Kalev Keskküla uuendatud veinileksikon".  Keskküla, K, Kroon, K, Kirikal, S. lk 159

Jaga postitust
Food Pairing
Wine Pairing
Flavor Combinations
Culinary Adventures
Mirje Uibo
Mirje Uibo
Veinigiid, sommeljee & andragoog

Avalikud Sündmused

Avalikel veiniõhtutel ja -rännakutel uudistame koos teiste veinisõpradega mõnusas õhkkonnas nii tuntumaid veinipiirkondi ja viinamarjasorte kui vähem avastatud pärle. Tule kampa!

Põnevad maitseelamused

Igal veiniõhtul mekime ära esindusliku rivi veine - nii klassikalisemaid esindajaid kui rariteetseid või mõnel muul moel eristuvaid üllatajaid.

Uued teamised

Võimalus õppida meelelahutuslikul ja lõbusal viisil mõnusas seltskonnas veinimaailma erinevate külgede kohta