PORTUGAL: PÕLISSORDID JA BLENDIMEISTRID

PORTUGAL: PÕLISSORDID JA BLENDIMEISTRID
Autor
Mirje Uibo
Uuendatud
19.3.2024

Portugal on eestlaste jaoks ehk pigem veidi vähem tuntud veiniriik, mis esmajoones seostub portveini ja vinho verdega. Veinipoes riiuli ees sirutub käsi ikka pigem itaallasi, prantsalseid või juba Uue-Maailma veine võtma. Kuid nagu enamike asjadega elus ikka, kes lähemalt asja uurib, leiab lisaks oioi kui palju põnevat. Veiniriigi mõttes on Portugal alati kõndinud pigem oma rada ja viinamarjasortide ulatuslikkuse ja erinevuse osas võib ta vabalt võistelda Itaaliaga. Rahvusvahelisi viinamarju kasvatatakse samuti, aga põhifookus on ikkagi oma põlistel ja ainulaadsetel sortidel, mis sealsed veinid just eriti põnevaks ja omanäoliseks teebki.

Portugali suurim rikkus on teisalt ka nende veiniekspordi needus. Portugalis on umbes 250 põlissorti, mis muudab nad veiniriikide maastikul täiesti unikaalseks ja omanäoliseks. Samas on võõrapärased sordi- ja appelatsiooninimed (ehk kaitstud piirkonnanimetused) vähemteadlikule veininautlejale barjääriks - käsi ulatab ikka selle, mille osas ajule vähegi tuttav. Teine portugallaste suur tugevus on nende blendimeisterlikkus. Nad segavad kokku ridamisi erinevaid sorte ja loovad suurepäraseid kombinatsioone, mis on tervikuna suurem kui osade summa. Kolmas oluline väärtus on nende vanade viinapuuaedade rohkus ja kaitse. Portugal on teinud tugevat tööd selle nimel, et vanu viinapuid lihtsalt välja ei juuritaks ja uutega ei asendadataks, vaid sellised aedu pigem neid korrastataks ja väärindataks. Selliselt ongi Portugal kujunenud veinimaaks, millel on ette näidata suur varamu iidseid viinapuid.

Portugali rahvusviinamarjaks võib pidada Touriga Nacionali, millest valmistatakse nii blende kui sordiveine. Touriga Nacional on ka Portugali ühtede nimekamate piirkonade Dão ja Douro võimasate ja pika potentsiaaliga punaste ning portveinide üks olulimaid sorte. Teda leiab veiniväljadelt üle Portugali ning mõnevõrra ka väljaspoolt Portugali. Teised olulised laiemalt levinud punased sordid on Touriga Franca, Tinta Roriz (Lõuna-Portugalis Aragonez, Hispaanias Tempranillo), Tinta Barroca, Tinta Cão, Tinta Amarela (Trincadeira), Baga, Bastardo ja Castelão. Omaäoline on ka teinturier ehk  punase viljalihaga piprane-tubakane Alicante Bouchet. Sellest saab rohke täidluse ja tanniiniga veine, kus siiski ka lopsakalat marjasust.

Ehkki Portugal on eelkõige punase veini riik, tuleb siit ka vahvaid valgeid. Olulisim on ehk Põhja-Portugalis Vinho Verde/Minho osas kasvatatav Alvarinho (Hispaanias Albariño). Sellest tulevad enamasti elegantsed, erksa happesusega ja vahel veidi herbaalse-kerge mõrkja lõpuga valged, milles sageli tunda laimi, nektariini ja õrna vahasust. On ka tammisemat ja jõulisemat stiili, ent see on mõnevõrra nišikam. Teine oluline valge on Dão piirkonnast pärit Encruzado, mis annab jõulisemad ja struktuursemad pika arnegupotentsiaaliga veine. Sellele sordile on omistatud ka Portugali kuninganna tiitlit, mille kõrval Alvarinhot võiks ehk pidada printsessiks. Mõlemad suurepärased ja elegantsed sordid, üks ehk veidi värskemas ja särtsakamas vormis, teine mõnevõrra tugevam ja intensiivsem, millele antakse sageli ka tammevaadi viimistlust.

Kliimasoojenemise tõttu on pidanud mitmed tuntud veiniappelatsioonid  kvaliteedi hoidmiseks oma sordid üle revideerima ja tuleviku tarbeks kas osaliselt asendama või juurdeistutusi tegema. Selliselt lisandus 2021. aastal nt Bordeaux nimekirja 6 edaspidi kultiveeritavat viinamarjasorti, millest punane Touriga Nacional ning valge Alvarinho on seni tuntud just Portugali põhitegijatena.

Mida Portugali veiniõhtul teeme?

  • Vaatame Portugali paiknemist veiniriigina nii geograafilisel kaardil kui veinimaailma mõistes
  • Avastame ja maitseme Portugali erilisi viinamarjasorte ja põnevaid blende
  • Vaatame läbi olulisimad veiniregioonid
  • Uurime kvaliteedisüsteemi
  • Räägime toidusobivustest
  • Kordame ja kinnistame olulisima meelelahutusliku mõõduvõtu vormis

Veiniõhtu kestab orienteeruvat 2,5h, sisaldab 7 veini degusteerimist, veinispikrit mäluvärskenduseks ning mõnusat veiniradadel kulgevat õhtut hubases atmosfääris.

Veiniõhtu tellimiseks leiad lisainfot: https://veinikoolitused.ee/veiniohtud

Jaga postitust
Food Pairing
Wine Pairing
Flavor Combinations
Culinary Adventures
Mirje Uibo
Mirje Uibo
Veinigiid, sommeljee & andragoog

Avalikud Sündmused

Avalikel veiniõhtutel ja -rännakutel uudistame koos teiste veinisõpradega mõnusas õhkkonnas nii tuntumaid veinipiirkondi ja viinamarjasorte kui vähem avastatud pärle. Tule kampa!

Põnevad maitseelamused

Igal veiniõhtul mekime ära esindusliku rivi veine - nii klassikalisemaid esindajaid kui rariteetseid või mõnel muul moel eristuvaid üllatajaid.

Uued teamised

Võimalus õppida meelelahutuslikul ja lõbusal viisil mõnusas seltskonnas veinimaailma erinevate külgede kohta